Zasady recenzowania artykułów w ,,Studiach i Materiałach do Dziejów Żup Solnych w Polsce"
Redakcja stosuje poniższe zasady recenzowania tekstów zgłoszonych do druku w czasopiśmie naukowym pt. „Studia i Materiały do Dziejów Żup Solnych w Polsce". Formularz recenzji jest do pobrania na stronie internetowej czasopisma (w zakładce Formularze recenzji).
1. Każdy artykuł jest recenzowany przez dwóch niezależnych recenzentów spoza Muzeum.
2. W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej, innej niż narodowość autora pracy.
3. Recenzowanie tekstów odbywa się przy zachowaniu anonimowości autora oraz recenzenta (tzw. double-blind review process).
4. Wymagana jest forma pisemna recenzji, która powinna kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. W formularzu recenzji recenzent określa, czy artykuł może zostać opublikowany:
· w przypadku oceny A – bez poprawek,
· w przypadku oceny B – po uwzględnieniu poprawek redakcyjnych i po wprowadzeniu zmian merytorycznych bądź
· w przypadku oceny C – nie kwalifikuje się do druku.
5. Recenzent zobowiązany jest przestrzegać ustalonych terminów. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest w stanie wykonać powierzonego zlecenia, zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić ten fakt redakcji.
6. W sytuacji gdy jedna recenzja jest pozytywna a druga negatywna, artykuł kierowany jest do trzeciej recenzji. Jeśli okaże się ona negatywna, redakcja odrzuca tekst, o czym informuje autora.
7. Recenzent musi poinformować redakcję o każdym podejrzeniu popełnienia plagiatu lub manipulowania danymi.
8. Recenzja musi mieć charakter obiektywny i dotyczyć wyłącznie wartości merytorycznej tekstu.
9. Recenzent nie może pozostawać w konflikcie interesów z autorem, tj. nie mogą zachodzić między nimi bezpośrednie relacje osobiste oraz podległości zawodowej.
10. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucenia artykułów oraz skrócenia tekstów, które nie będą spełniały wymogów redakcyjnych.